Dakar 2016 - Svitko vyhrál etapu, Engel končí

Matěj Oliva 13.1.2016 zdroj: Red Bull, ASO, MRG, BARTH Racing

fotka

Druhá polovina maratonské etapy byla znovu velmi náročná. Na jezdce čekaly extrémní terény poškozené noční bouřkou. Kvůli ní musel být také posunut start speciálu. Z letošního prvního vítězství se radoval Štefan Svitko. Na trať se po včerejších problémech vrátil i Goncalves, který dojel čtvrtý a na jeho Hondě maratonský servis není nijak znát. Ve výsledkách navíc není vidět žádná penalizace, takže se mu pravděpodobně podařilo opravit svou Hondu bez výměny motoru jen za použití náhradních dílů z teamových motorek.

Vedoucí Toby Price dojel třetí, ztratil na Svitka necelých šest minut a drží se tak stále v čele průběžnéhopořadí. Aktuálně má na Svitka náskok 23 minut, na třetího Goncalvese pak 34 minut. O to víc ho může mrzet včerejší zkrácená etapa, díky které mohl Goncalves dojet včas do bivaku a zůstal v závodě, zatímco Price dojel až do cíle speciálu, navíc s opotřebovanější technikou. Jezdci si letos obecně hodně stěžují na výsledky a rozhodnutí organizátorů, Bylo již podáno i několik protestů. V problémech byla dnes i Laila Sanz, která po pádu prorazila chladič, musela několikrát stavět, dolévat vodu a hodně ztratila. Quintanilla zase roztrhl zadní pneumatiku a musel ve druhé polovině speciálu hodně zvolnit.

Nejlepším Čechem byl v druhé části maratonu David Pabiška na 26. místě a Honza Veselý na 80. pozici. Letošní Dakar bohužel končí i pro Milana Engela, který měl poruchu na své KTM v místě, odkud motorka nešla odtáhnout. Team k tomu vydal následující zprávu:

"Bohužel musíme oznámit, že je pro Milana Engela letošní Dakar minulostí. Vzhledem k tomu, že se mu porucha na motocyklu přihodila ve velmi náročném terénu, nebylo možné jeho motorku na laně odtáhnout Honzou Veselým a pomoci od jiných závodníků se na trati nedovolal. On i celý tým udělal maximum proto, aby mohl dál pokračovat a dostal se na cílovou rampu, ale nyní (23:00) je pro něj na cestě záchranný tým, aby jeho i motorku dostali z pouště do bivaku."

Honza Veselý

"Zdravím. Dnes den BLBEC. Zpožděný start, problémy najít WP na 32 km. Výsledky budou asi dost jiné, až dojedu do bivaku. Ten waypoint mě stál tři hodiny času, ale mám ho... Pak přestala jet motorka, Včera jsem poztrácel nářadí, ale zjistil jsem, že je závada v konektoru na startovacím relé. Trvalo to... Pak mě srazilo auto na tankovačce a nakonec jsem našel Milana Engela v dunách u motorky se zadřeným motorem. Milan je v pořádku. Zkoušel jsem ho táhnout, ale nešlo to ani padesát metrů. Dotáhl bych ho, kdyby to nebylo v dunách, ale v nich to bohužel nejde, ani čtyřkolkou, ta s ním nejspíš v tom písku také nehne. Musím pokračovat do bivaku, čeká mě práce na motorce. H."

Výsledky

1. Stefan Svitko   (SVK)   04:02:23
2. Kevin Benavides   (ARG)   +00:02:54
3. Toby Price   (AUS)   +00:05:47
4. Paulo Gonçalves   (POR)   +00:06:01
5. Antoine Méo   (FRA)   +00:07:43

Průběžné pořadí

1. Toby Price   (AUS)   34:49:04
2. Stefan Svitko   (SVK)   +00:23:12
3. Paulo Gonçalves   (POR)   +00:34:15
4. Pablo Quintanilla   (CHL)   +00:42:49
5. Antoine Méo   (FRA)   +00:44:04

Další články z rubriky:

  

  Videa

  Instagram

  
  

  Motodenik.cz

  © 2010-2023 motodenik.cz, AmbitionPro, s.r.o.