Regiment 13 - Extrém v Rumunsku

Marek Vincik 23.9.2012

fotka

Teprve druhý ročník hard enduro závodů přilákal mnoho startujících z Polska, Maďarska i domácích borců, a také několik českých borců. Třídení zápolení bylo umístěno poblíž Caransebes, tedy nedaleko prostoru, v němž se konají poměrně dobře známé Enduromanie. Ve čtvrtek je na programu prolog přímo v Caransebes, v pátek a sobotu pak už klasické ježdění po kopcích v délce cca 100 km každý den.

Čtvrtek

Na prolog jedeme po ose ze základny v Poiana Marului, vesničky nad přehradou cca 40 km od Caransebes. Po malém bloudění ve městě nalézáme místní plovárnu a vede na náplavce nataženou trať prologu. Resp. právě budovanou, neb organizátoři byli drobně ve smyku. Čekalo na nás vše – kameny, klády, pneumatiky, jen voda chyběla. A ne že bych jí postrádal. Trošku atypická startovní procedura začínala odstavením stroje u k tomu uzpůsobené klády, a po startérově pokynu absolovování úvodních metrů a překážek během po vlastních. Skrz redbullí bránu na svah s dvěma neškodnými kládami, pak šutýrky, motání se mezi mlíkem , malé pneumatiky navlečené na kládách, větší klády, kládičky s bazénkem s polínky, velké pneu zakopané nastojáka a přes dvě levé hurá do cíle. Umístění z prologu rozhodovalo o startovní pozici do závodu, takže šlo o to moc nebláznit, neublížit stroji ani sobě a pokud možno se ctí trať nějak absolvovat. Což se víceméně dařilo. Jen to trvalo déle než by se nám líbilo a zpět do kempu dojíždíme opět po ose za svitu endurolucerniček již téměř za tmy.

Pátek

Tři měsíce tu nepršelo, a dneska taky nebude. Teplota fajn, prašnost prudce nadlimitní. Kluci vyráží do závodu, pofotím start, jeden výjezdík, najdu cíl a jedu chlapcům naproti. Je to poměrně do kopce a v momentě, kde je sklon svahu větší než moje rider skills, odkládám svůj modrobíložlutý skůtr do jehličí a zahajuju čekání na jezdce. Za hodinu a půl jich projelo asi deset. Ráno bylo na startu cca 150 borců, takže něco je …jinak. Této teorii nasvědčuje i rozhovor s dvěma hobbíky, kteří mě míjejí. „Kolik jste dnes projeli checkpointů? Mělo by jich být sedm“ . „Žádný, teď k nim jedeme“ „ Tak to máte problém, dole už je cíl… „ Trať asi nebyla značena úplně ideálně, zato byla poměrně těžká. Tato slova potvrzují všichni, někteří mluví o nesmyslné náročnosti . Asi na tom něco bude, z 60 startujících v kategorii Expert bez penalizace dojeli….3.

Sobota

Na střechu karavanů bubnuje déšť. Jestli byla suchá trať včera masakr, jaká asi bude ta dnešní ?

Kluky znervozňuje představa mokrých klád, výjezdů a sjezdů. Mě představa propršených foťáků. Start je hned vedle kempu, u potoka, přes který je provizorní most z klád a fošen. Hezký, jen kdyby tolik nepršelo. Canonům ulevuje od deště Zed s velkým KTM deštníkem. Otázkou zůstává, kdo pomůže klukům v kopcích. Nafotím všechny startující, proti včerejšku znát úbytek závoděníchtivých. Po startu posledního beru Berga z povinnosti zkouším jet po trati za závodníky. Trasa stoupá po úbočí údolí, v prvním výjezdu dojíždím některé závodníky a fotím. A jsem rád, že ten kopec nemusím vyjet. Nicméně i sjetí zpět se neobejde bez občasného odložení motorky do mokré trávy a bahna, mokrý podklad a zmydlené gumy si moc nerozumí. Cíl je ve stejné místě jako start, a jako první Hobík do něj přijíždí k naší velké radosti David Cyprián a jeho oranžová dvoustovka KTM. A vítězí i celkově. Usmívá se, ukazuje šrám na krku od průjezdu nějakým křovím a vypráví, jak nějaký vtipálek kousek před cíle přeznačil trať a svedl závod na zavřenou zahradu nějakého domu na břehu přehrady. Na čtvrtém místě vítáme Ondru Rathouského, který si tak ke třetímu místu z letošních Romaniacs přidává další cenný úspěch. Za ním přijíždí Ivan Novotný, zkušený závodník ze severu moravy. A další radost, třetí v Expertech je stejně jako včera Miloslav Škuta se svou baBetkou.

I dnešní trať určitě nebyla procházkou růžovou zahradou, v Hobících ji z českých zástupců projeli jen výše zmiňovaní Ivan s Ondrou. Vše probereme při večerním ceremoniálu vyhlášení vítězů a přebírání stylových cen. Negativní emoce, byly-li nějaké, se velmi rychle rozpouští v pohárcích s tzuikou a začínáme se těšit na další ročník.

Čeští závodníci:

Jirka Fíla, Jirka Fíla junior, Zbyněk Paser + kaskadér, Filip Holec + kaskadér, Ondra Rathouský, Petr Konečný, Jíra Podroužek, Ondra Voňavka, Zdeněk Cyprián, David Cyprián, Martin Michna, legenda Olin Bražina, Miloslav Škuta, Roman Krejčí, Ivan Novotný.

Web závodu: www.regiment13.ro

Pokud si myslíte, že umíte jezdit na motorce v lese, máte pár korun a tři dny dovolené nazbyt, doražte příští rok, silné zážitky zaručeny… ☺

Další články z rubriky:

  

  Videa

  Instagram

  
  

  Motodenik.cz

  © 2010-2019 motodenik.cz, Pointera Solutions s.r.o., supported by AmbitionPro, s.r.o.